Szproty są potoczną nazwą sardynki norweskiej, z kolei określenie „sardynka” dotyczy najbardziej rozpowszechnionych gatunków – mowa tutaj o sardynce europejskiej, występującej w ciepłych wodach morskich oraz oceanicznych.

Warto jednak mieć na uwadze, iż europejskie przepisy prawa dokładnie klasyfikują poławiane ryby. Według Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1379/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólną organizację rynków rybołówstwa i akwakultury, zarówno sardynki, jak i szproty zaliczane są do tego samego gatunku, Sardina pilchardus, jednak jak pokażemy poniżej, różnią się one nieco od siebie budową ciała i zakresem występowania.

Czym różnią się sardynki od szprotek?

Sardynki oraz szproty różnią się pod względem budowy ciała:

  • Sardynki są niewielkimi rybami, osiągającymi długość ciała od 15 do 30 centymetrów. Całe ciało, za wyjątkiem głowy pokrywają srebrzyste łuski łatwe do usunięcia podczas oprawiania, które są charakterystyczną cechą sardynki europejskiej. Ponadto nie występuje u nich linia boczna, czyli organ czuciowy charakterystyczny dla wielu gatunków. Grzbiet tych ryb wpada w zielonkawy lub niebieskawy odcień, ponadto wzdłuż boku widoczna jest niebieska, subtelna smuga. Pomimo, że ryby tego gatunku mogą osiągać nawet 30 centymetrów, to ze względu na atrakcyjność małych okazów, są poławiane wtedy, gdy ich ciało osiąga długość kilku centymetrów. Co ciekawe, podczas połowów wabi się je światłem lub ikrą z dorsza.
  • Szproty przypominają z wyglądu młode śledzie, osiągają długość ciała w zakresie od 10 do 20 centymetrów. Takie ryby również mają ciało pokryte srebrnymi łuskami, ale także na głowie, ponadto krawędź brzucha jest szorstka.

Warto zaznaczyć, że oba gatunki różnią się także w zakresie występowania w otwartych wodach. Sardynki są szeroko rozpowszechnione w Oceanie Atlantyckim, Morzu Śródziemnym, a także w rejonie od Morza Północnego, aż po Wyspy Kanaryjskie. Szproty z kolei są poławianie w Bałtyku, Morzu Północnym, a także w północnej części Morza Czarnego oraz Śródziemnego.

Wybierz najlepsze portugalskie sardynki o wybornym smaku i aromacie

Kuchnia Półwyspu Iberyjskiego w ogromnej mierze opiera się na wykorzystaniu ryb, w tym sardynek. Spożywane są one po złowieniu usmażone, ale są także istotną częścią przetwórstwa rybnego, dlatego spotkamy je także w postaci puszkowanej, gdzie zanurzone są one w wysokiej klasy zalewie. Najczęściej jest to oliwa lub olej, ale także wino, przyprawy, czy sos pomidorowy. Produkty prosto z Portugalii znajdziesz w internetowym sklepie Jaka Oliwa. Polecamy produkty marki A Banca da Sardinha z Lizbony, zapakowane w stylowe puszki, dostępne w kilku wariantach smakowych:

  • W oliwie z dodatkiem oregano
  • Zanurzone w oliwie z cytryną
  • Lekko wędzone w oliwie
  • W marynacie z octu i papryki.

Nasze sardynki to doskonała przekąska na kolację, wytworną i romantyczną kolację, ale także świetny pomysł na zdrową i pyszną kanapkę.

Zobacz produkty z naszej oferty i przeczytaj inne wpisy blogowe:

- Sardynki w oliwie z oliwek

- Ryby w puszce

- Tuńczyk w oliwie z oliwek

- Makrela w puszce

- Owoce morza w oliwie z oliwek

- Czy sardynki je się w całości?

- Czym doprawić tuńczyka z puszki?