Chcąc lepiej poznać tłuszcz, który stosujesz w kuchni, warto wiedzieć, jak czytać etykietę oliwy. Jest to o tyle istotnym aspektem, że ten olej roślinny jest jednym z najczęściej fałszowanych na świecie. Szacuje się, że dotyczy to prawdopodobnie 70-80% oliwy dostępnej na rynku. W kwestii tego, jak rozeznać się z treścią etykiety, co pomoże w ocenieniu jakości oleju, należy zapoznać się z kilkoma oznaczeniami, jakie tam znajdziemy. Należą do nich K232, K270 i Delta K (ΔK).

Co znaczą oznaczenia na etykiecie oliwy z oliwek?

Wspomnieliśmy już, jakie oznaczenia znajdziesz na etykiecie oliwy z oliwek. Teraz warto pochylić się nad ich znaczeniem.

- K232 - utlenianie, liczba nadtlenkowa. Podwyższona wartość wskazuje na procesy utleniania, których przyczyną może być zbyt długie przechowywanie oliwek przed wyciskaniem, nieprawidłowy transport oliwek lub brak tłoczenia na zimno. Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia charakteryzuje się wartością K232 od 1,5 do 2,5.

- K270 - informuje nas o tym, jak świeża jest oliwa. Wartość ta jest niska po zbiorach i z czasem wzrasta. Stare lub zmieszane oliwy mają wysoką wartość K270. W przypadku oleju z pierwszego tłoczenia należy oczekiwać, że K270 będzie wynosić od 0,15 do 0,22.

- ΔA - oznacza czystość oliwy i jest obliczana z K266, K270 i K274. W przypadku oliwy extra virgin wartość ΔK zwykle wynosi 0,01.

- PGI oraz PDO - miejsce zebrania i przetworzenia oliwek,

- nutrition fact - wartości odżywcze, które w przypadku każdego produktu są identyczne.

Co jeszcze można znaleźć na etykiecie?

Przede wszystkim, na etykiecie oliwy znajdziesz także jej rodzaj. Oznacza to, że producent poinformuje Cię o tym, czy jest to produkt z pierwszego tłoczenia, czy z wytłoczyn z oliwek. Znajdziesz także informację o tym, czy jest to olej pochodzący z konkretnego kraju, czy może mieszanka różnych tłuszczy. To bardzo ważna kwestia, ponieważ najwyższej jakości oliwa jest czysta. Zwróć uwagę także na to, jaka jest data zdatności do spożycia.

Jaką oliwę oferujemy?

W naszej ofercie znajdziesz różnorodne propozycje oliwy z oliwek. Mowa tu m.in. o produktach do picia, do smażenia, smakowych. Dzięki temu każdy może wybrać dla siebie olej, który najbardziej przypadł mu do gustu. Możemy zasugerować wybór na przykład oliwy cytrynowej bez dodatku aromatów o pojemności 250 ml, oliwę extra virgin bio Hojiblanca Hacienda Guzman 0,25 ml oraz oliwę extra virgin La Muralla 250 ml do smażenia. To jednak nie wszystko, co znajduje się w naszym asortymencie. Sprzedajemy najwyższej jakości hiszpańskie oliwy, które cieszą smakiem i aromatem.

Zobacz produkty z naszej oferty i przeczytaj inne artykuły z bloga:

- Hiszpańska oliwa z oliwek

- Oliwa z oliwek

- Oliwa z oliwek extra virgin

- Oliwy z Istrii

- Jaka oliwa z oliwek lepsza – grecka czy hiszpańska?

- Czy oliwa z oliwek jest dobra na żołądek?