Oliwa z oliwek

Właściwości i wartości odżywcze oliwy z oliwek

Korzyści prozdrowotne wynikające ze spożywania oliwy z oliwek zawdzięczamy królowej Bonie, która rozpowszechniła w naszym kraju stosowanie jej na polskich stołach. Wspomniany tłuszcz roślinny wyróżnia się bogatymi wartościami odżywczymi. Wśród najważniejszych wymienia się obecność jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponadto w ich składzie znajdziemy wysoką zawartość fitosteroli, których pochodne są istotnym składnikiem błon komórkowych. Szacuje się, że w 100 gramach oliwy znajdziemy aż 14 g NNKT, a wartość energetyczna z takiej porcji wynosi około 880 kcal. Ponadto nie znajdziemy w tłuszczu cholesterolu, czy sodu, dlatego jest on istotnym składnikiem diety stosowanej w prewencji chorób układu krążenia. Oliwa z oliwek nie bez powodu nazywana jest płynnym złotem – ma wiele właściwości prozdrowotnych. Oprócz pozytywnego wpływu na układ sercowo-naczyniowy wymienia się również:

- wspomaganie działania układu pokarmowego i ogranicza powstawanie kamieni żółciowych

- pozytywne oddziaływanie na wzrost kości u dzieci

- wspomaganie procesu regeneracji skóry

- opóźnianie starzenia się organizmu

- oliwka z oliwek wykazuje również działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Na co zwrócić uwagę wybierając oliwę z oliwek?

Wybierając oliwę z oliwek, zwracajmy uwagę na to, jaki proces produkcji zastosowano do jej wytworzenia. Za najlepsze uważane są produkty nierafinowane, powstające w wyniku pierwszego tłoczenia. Podstawa to zapoznanie się z etykietą – znajdziemy tam informacje o rodzaju tłuszczu. Specjaliści polecają produkty określane jako extra virgin ze względu na wysoką zawartość składników o działaniu prozdrowotnym, małą kwasowość i wyrazisty smak oraz aromat. Na etykiecie odnajdziemy także informacje o miejscu wyprodukowania tłuszczu roślinnego. W europejskiej produkcji dominują produkty pochodzące z Hiszpanii tworzone z wielu odmian oliwek. Znajdziesz je w ofercie naszego sklepu internetowego, w tym oliwę La Muralla, produkowaną w Kordobie. Jej intensywny smak najlepiej sprawdza się jako dodatek do tatara, tostów, sałatek, czy carpaccio.

Dlaczego oliwa jest zdrowsza od oleju? Oliwa czy olej, co wybrać?

Specjaliści od technologii żywności i żywienia, ale także dietetycy wskazują, że tłuszcze roślinne powinny być włączone do naszej codziennej diety. Wiele osób zastanawia się, co jest lepsze – oliwa, czy olej? Oba produkty wykazują działanie prozdrowotne, przy czym oliwa z oliwek cechuje się obecnością polifenoli, czego w oleju nie znajdziemy. Są to związki chemiczne polecane w prewencji schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Dzięki spożywaniu wspomnianego tłuszczu roślinnego zmniejszamy ryzyko występowania zawału serca, ale także chorób o podłożu nowotworowym.

Po czym poznać dobrą oliwę z oliwek?

Dobrą oliwę z oliwek jesteśmy w stanie poznać, oceniając ją organoleptycznie. Zwracajmy szczególną uwagę na aromat wydobywający się po otwarciu. Znawcy roślinnych tłuszczów pozyskiwanych z drzew oliwnych wskazują, że powinien być świeży, nieco przypominający skoszoną trawę. Jest to niezwykle istotne, ponieważ w razie wystąpienia mocno kwaśnego, nieprzyjemnego zapachu, wskazuje to na zepsucie produktu na skutek zjełczenia tłuszczu. Wynika to z faktu naturalnego utleniania – zazwyczaj mamy z tym zjawiskiem do czynienia w sytuacji, gdy oliwa była przechowywana bardzo długo i w nieodpowiednich warunkach. Równie istotny jest smak produktu. Powinien być stosunkowo lekki, nie pozostawiający śladu na naszych ustach. Dobrą oliwę z oliwek poznamy również po zastosowanym opakowaniu. Wysokiej klasy produkt nalewany jest do grubych, szklanych i ciemnych butelek. W ten sposób jest chroniony przed światłem i wysoką temperaturą, opóźniający tym samym procesy utleniania.

Czy oliwa z oliwek posiada omega-3?

Oliwa z oliwek posiada w swoim składzie kwasy omega-3, zwane również wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi n-3 lub PUFA. We wspomnianych tłuszczach roślinnych występują one pod postacią kwasu linolenowego. Choć nie dominuje on w składzie tłuszczu, to stanowi istotny składnik naszej codziennej diety, który ma dobroczynne działanie na nasz układ krążenia.

Jakie są rodzaje oliwy z oliwek?

Oliwa z oliwek otrzymywana jest w kilku różnych procesach produkcyjnych, dlatego wyróżniamy wiele rodzajów tłuszczów, które różnią się zawartością poszczególnych składników odżywczych, czy poziomem kwasowości:

- oliwa extra virgin powstaje w wyniku pierwszego tłoczenia oliwek. Jest to najczęściej stosowany sposób produkcji w wielu regionach Hiszpanii, co pozwala zachować niską kwasowość gotowego produktu; podobne cechy ma oliwa virgin z tą różnicą, że jej kwasowość jest nieco większa od tej oznaczonej jako „extra”

- oliwa pure produkowana poprzez wymieszanie tłuszczy powstających w wyniku pierwszego tłoczenia oraz oliwy poddawanej procesom rafinowania

- oliwa pomace – ma ona neutralny smak uzyskiwany poprzez zmieszanie oliwy z pierwszego tłoczenia razem z tłuszczami rafinowanymi, ale uzyskiwanymi z wytłoczyn oliwnych.

 

Kopeć A., Nowacka E., Piątkowska E., Leszczyńska T. 2011. Charakterystyka i prozdrowotne właściwości steroli roślinnych, ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość

Wroniak M., Maszewska M. 2011. Oliwa z oliwek w diecie śródziemnomorskiej, ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość

https://greckieprzysmaki.pl/blog/rodzaje-oliwy-z-oliwek-klasyfikacja/

https://ritex.pl/pl/n/Jak-wybrac-dobra-oliwe-z-oliwek/10

 

Zobacz inne produkty z naszej oferty:

- Oliwa z oliwek do smażenia i sałatek

- Oliwa z oliwek do picia

- Hiszpańska oliwa z oliwek

- Oliwa z oliwek extra virgin