Octy balsamiczne

Czym jest ocet balsamiczny?

Ocet balsamiczny jest produktem charakterystycznym dla regionu basenu Morza Śródziemnego, zwłaszcza Włoch, gdzie znany jest pod nazwą „aceto balsamico”. Balsamiczny ocet powstaje na skutek fermentacji octowej moszczu winogronowego – jest to wyciąg ze świeżych owoców, który jest bazą do napojów, w tym soków, win, ale także drogocennego octu, który znany jest z właściwości pobudzających procesy trawienne w organizmie. Najlepsze octy balsamiczne występują w dwóch wariantach kolorystycznych:

  • Czerwony ocet balsamiczny powstaje między innymi z owoców odmiany Lambrusco – tego rodzaju balsamiczny ocet spotykany jest najczęściej, przybiera barwę od ciemnoczerwonej do koloru zbliżonego do czarnego.
  • Biały ocet balsamiczny powstaje głównie dzięki fermentacji moszczu winogron odmiany białej, głównie Trebbiano, uprawianych na terenie górzystej Modeny. Ocet balsamiczny z Modeny ceniony jest głównie z uwagi na wysoką zawartość pektyn oraz bioflawonoidów, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie, wzbogacają także dania o lekkie, słodko-kwaśne nuty smakowe.

Ocet balsamiczny a krem balsamiczny – czym się różnią?

Zarówno ocet, jak i krem balsamiczny mają zbliżony smak, jednak wyraźnie różnią się one pod względem konsystencji. Ocet balsamiczny jest rzadszy, ma także nieco ostrzejszy smak, dlatego bardzo dobrze sprawdza się przede wszystkim jako dodatek do sosów i marynat. Krem balsamiczny z kolei powstaje na bazie octu balsamicznego, ale zagęszczonego na przykład mąką kukurydzianą. Dzięki temu jest on gęstszy od octu balsamicznego, ma także łagodniejszy smak. Z tego powodu jest często stosowany do dekoracji talerzy, ponieważ nie spływa po ich powierzchni. Świetnie sprawdza się również do wykończenia dań, na przykład carpaccio – ocet balsamiczny gęsty doskonale trzyma się powierzchni i nie spływa po produktach, dlatego idealnie sprawdza się do wykończania przyrządzanych dań.

Ile kosztuje dobry ocet balsamiczny?

Cena octu balsamicznego wynosi kilka-kilkadziesiąt złotych. Wiele zależy od tego, z owoców jakiej odmiany pozyskano moszcz winogronowy do stworzenia balsamicznego octu, a także od regionu Europy. W ofercie internetowego sklepu Jaka Oliwa obecny jest między innymi ocet winny balsamiczny ciemny z winogron Pedro Ximenez w cenie 49 złotych. Dostępny jest on w ciemnych, zielonych butelkach o pojemności 250 mililitrów, dzięki czemu drogocenny balsamiczny ocet chroniony jest przed dostępem promieni słonecznych, zachowując w ten sposób pełnię swoich właściwości.

Warto podkreślić, że w tej cenie konsumenci otrzymują najlepszy ocet balsamiczny powstający w 100 procentach z naturalnych składników, bez dodatków konserwantów oraz zbędnych dodatków i substancji słodzących – słodyczy produktowy nadają winogrona słodkiej odmiany Pedro Ximenez, które wystawione są na działanie słońca.

Warto zwrócić uwagę na proces dojrzewania zgodny z systemem Soleras i Criaderas –beczki z drewna amerykańskiego dębu sprawiają, że ten wyśmienity ciemny ocet balsamiczny łączy smak karmelu i rodzynek z nutami drewna. Zachęcamy jednocześnie do śledzenia naszej oferty, ponieważ cena octu balsamicznego, jak i jego dostępność może się nieco różnić.

Do czego wykorzystać ocet balsamiczny?

Balsamiczny ocet to jedna z najlepszych przypraw do dań, która pozwala wydobyć z nich głębię. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie go w marynatach do mięs, na przykład z dodatkiem dobrej oliwy extra virgin oraz miodu. Dzięki temu mięso skruszeje, zyskuje także nuty owocowe, stając się nieco lżejsze. Równie dobrze można takie octy wykorzystać do skropienia już gotowych potraw nie tylko na bazie mięs, ale także potraw z ryb i pieczonych warzyw. Co ciekawe, sprawdzą się one również w potrawach z makaronu – warto wtedy wykorzystać biały krem balsamiczny, który delikatnie podrasuje danie, ale go nie zdominuje. Wysokiej klasy balsamico będzie idealne także w połączeniu z owocami – ciemny ocet balsamiczny rewelacyjnie łączy się ze smakiem pieczonych owoców, na przykład truskawek, gruszek, czy jabłek w połączeniu z płynnym miodem i posiekanymi orzechami.

Poznaj także inne produkty z naszej oferty:

- Octy

- Oliwy smakowe

- Oliwy z Istrii

- Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia

- Oliwa z oliwek BIO

- Majonezy

- Sery dojrzewające