Octy

Z czego robi się ocet?

Ocet powstaje na skutek fermentacji alkoholu, z punktu widzenia chemicznego staje się wtedy kwasem, co znajduje zastosowanie w konserwacji produktów spożywczych, ale także w doprawianiu potraw. Wyróżniamy wiele różnych rodzajów octów w zależności od tego, z jakiego produktu powstają, na co wpływ ma także rejon świata, gdzie są one produkowane:

  • Ocet jabłkowy powstaje z fermentacji jabłek, a także soków. Ma lekko kwasowy, niezbyt mocny smak, przez co znajduje zastosowanie zwłaszcza w doprawianiu smaku sałatek. Wiele pań stosuje ocet jabłkowy na odchudzanie, ponieważ poprawia on metabolizm. Znane jest także działanie octu jabłkowego na włosy, dzięki któremu stają się one mocne i lepiej odżywione.
  • Ocet winny produkowany jest z win poddanych procesom fermentacji – występuje w postaci octu z białego wina, który jest transparentny oraz czerwonego octu winnego, powstałego z wina czerwonego. Specjaliści wskazują, że najlepiej smakują produkty dojrzewające w drewnianych beczkach, które zyskują w ten sposób dodatkowy aromat.
  • Ocet balsamiczny ma postać bardzo ciemnej i gęstej emulsji, która ma słodko-kwaśny smak, co znajduje zastosowanie w kuchni śródziemnomorskiej, zwłaszcza w rejonie Włoch do podawania w sałatkach, deserach oraz ze świeżymi owocami.
  • Ocet ryżowy to produkt charakterystyczny dla kuchni azjatyckiej, który ma subtelny, słodkawy posmak powstały na skutek fermentacji znanego w tym rejonie świata alkoholu sake.
  • Ocet spirytusowy to produkt szeroko rozpowszechniony w Polsce ze względu na niską cenę oraz szerokie możliwości zastosowań. Powstaje na skutek fermentacji alkoholi etylowego przez bakterie octowe.

Ocet winny a balsamiczny – jakie są różnice?

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych produktów jest ocet z winogron, który można podzielić na ocet winny oraz balsamiczny. Choć oba produkty tworzone są z tego samego produktu wyjściowego, to znacząco różnią się pod względem smaku oraz wyglądu. Winny ocet powstaje z wina białego lub czerwonego, dlatego przybiera dwa różne odcienie. Z kolei ocet balsamiczny produkowany jest z moszczu winogronowego, dojrzewającego przez bardzo długi czas w drewnianych beczkach, który poddawany jest także długiemu podgrzewaniu, przez co staje się znacznie gęstszy i słodszy od octu winnego.

Czy ocet balsamiczny jest zdrowy?

Ocet balsamiczny ceniony jest przez konsumentów na całym świecie nie tylko z uwagi na wyjątkowy smak. Okazuje się, że jest to cenne źródło składników odżywczych prosto z krajów Morza Śródziemnego. Pomaga regulować poziom cukru we krwi, wpływa także na oczyszczanie organizmu z toksyn, ponadto wpływa na zmniejszenie masy ciała dzięki zwalczaniu tzw. „złego cholesterolu”. Jednocześnie w ten sposób minimalizuje się ryzyko powstawania miażdżycy i wielu chorób układu krążenia.

Do czego wykorzystać ocet balsamiczny?

Właściwości octu balsamicznego sprawiają, że jest to produkt, który niewątpliwie warto włączyć do diety. Ocet balsamiczny obecny jest w wielu przepisach – świetnie smakuje w połączeniu z grillowanymi warzywami, takimi jak papryka, cukinia, czy kalafior oraz z mięsami gotowanymi, smażonymi i grillowanymi.

Dobrze sprawdza się do marynowania produktów spożywczych, oraz w połączeniu na przykład z burakami i kozim serem – można octem balsamicznym polać danie lub wymieszać go z oliwą extra virgin, aby zyskał bardziej orzeźwiający smak. Warto stawiać na produkty wysokiej jakości, które można znaleźć w ofercie internetowego sklepu Jaka Oliwa – doskonałym wyborem z pewnością okażę się nasz ocet winny balsamiczny ciemny z winogron Pedro Ximenez, który dojrzewał przez 5 lat w beczkach wykonanych z dębu amerykańskiego, co nadaje octowi głębokiego smaku i aromatu.

Poznaj także inne produkty z naszej oferty:

- Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia

- Oliwa z oliwek BIO

- Majonezy

- Hiszpańska szynka serrano

- Hiszpańskie chorizo

- Hiszpańskie sery dojrzewające

- Kosmetyki z oliwą z oliwek