Szukając dobrej oliwy zastanawiasz się co wlaściwie wpływa na jej jakość? Widzisz, że niemal wszystkie oliwy nazywają się "extra virgin" ale mają różne ceny? Przeczytaj co wpływa na jakość oliwy i jak ją ocenić. 


Patrz na etykietę

Najlepsza oliwa Extra Virgin powinna mieć etykietę z dokładnym miejscem pochodzenia, a także informacjami na temat procesu produkcji. Oliwa powinna być zbierana i butelkowana w tym samym miejscu, zaraz po zbiorach. Prawdziwa oliwa extra virgin tłoczona jest na zimno, w temperaturze poniżej 27 stopni celcjusza w dniu zbiorów i niezwłocznie butelkowana. Przechowywana powinna być w ciemnym miejscu w odpowieniej tempetarurze. To bardzo ważne, żeby zachować jej wyjątkowo cenne dla naszego zdrowia właściwości. Unikaj oliw miksowanych z produkcji wielu krajów oznaczonych po prostu UE. Warto również zwrócić uwagę na nazwę producenta oraz datę ważności.

Zwróć uwagę na kolor i zapach

Dobra jakość oliwy Extra Virgin powinna mieć intensywny zielony kolor oraz intensywny, owocowy zapach. Unikaj oliw o bladym kolorze, bezzapachowych lub o nieprzyjemnym zapachu.


Spróbuj oliwy, jeśłi to możliwe

Najlepszym sposobem, aby ocenić jakość oliwy Extra Virgin, jest spróbowanie jej. Oliwa powinna mieć intensywny, ale przyjemny smak, z nutami orzechowymi i owocowymi. Unikaj oliw, które smakują tłusto lub nie mają smaku.

Zwróć uwagę na cenę

Oliwa Extra Virgin dobrej jakości jest zazwyczaj droższa innych kategorii. Unikaj zbyt tanich produktów, które mogą być niskiej jakości lub zawierać dodatki innych olejów roślinnych. Warto porównać ceny różnych marek i wybrać opcję, która zapewnia najlepszy stosunek jakości do ceny. Niekoniecznie najdroższa znaczy najlepsza.

Certyfikaty jakości

W wielu krajach istnieją organizacje certyfikujące jakość oliw Extra Virgin. Na przykład w Europie ważnym certyfikatem jest DOP (Denominazione di Origine Protetta), który gwarantuje, że oliwa pochodzi z określonego regionu i została wyprodukowana zgodnie z ściśle określonymi standardami. Warto więc sprawdzić, czy dana oliwa posiada taki certyfikaty jakości. Jednocześnie warto wiedzieć, że istnieje wiele bardzo dobrych oliwiarni, które tego certyfikatu nie kupiły i nie należy ich dyskwalifikować tylko z tego powodu. Najważniejsze, są te wyżej wymienione przez nas parametry.

Podsumowując, aby wybrać dobrą jakość oliwy Extra Virgin, warto zwrócić uwagę na miejsce produkcji, zapach i smak. Pamiętaj, że oliwa Extra Virgin to "płynne złoto" i warto zainwestować w produkt najwyższej jakości, aby móc cieszyć się jej wyjątkowym smakiem i korzyściami dla zdrowia.