Do pomidorów najlepiej pasuje oliwa z oliwek extra virgin. Jest to oliwa najwyższej jakości, która wytwarzana jest z owoców pierwszego tłoczenia na zimno, dlatego zachowuje pełnię wartości odżywczych oraz głęboki smak. Dodatek takiej oliwy sprawia, że są one bardziej soczyste i aromatyczne. Ponadto, oliwa z oliwek zawiera wiele cennych składników odżywczych, takich jak witamina E, polifenole i kwasy omega-3.

Warto mieć na uwadze także fakt, iż dobra oliwa ma intensywny smak, który doskonale komponuje się z pomidorami, co wykorzystuje się między innymi do przyrządzania słynnych na całym świecie grzanek. Bruschetta, bo o niej mowa, powstaje z pieczywa na zakwasie przesmażonego na oliwie, na którym układa się pokrojone drobno pomidory wymieszane z drobno pokrojoną cebulką, czosnkiem, ziołami oraz dodatkiem oliwy. Łączy ona wszystkie smaki, ponadto odgrywa niezwykle istotną rolę w procesie przyswajania witamin z grupy ADEK, które są rozpuszczalne w tłuszczach. Jak widać, warto włączyć to płynne złoto do naszych sałatek, kanapek, czy dań z makaronu na bazie pomidorów. Oliwa extra vergine nadaje pomidorom wyrazisty smak i aromat.

Dlaczego dodanie oliwy do pomidorów jest tak ważne?

Połączenie pomidorów i oliwy z oliwek ma wiele korzyści zdrowotnych. Pomidory bogate są w likopen, który jest silnym przeciwutleniaczem, który wykazuje działanie antynowotworowe, pomaga zapobiegać chorobom serca oraz wielu innym schorzeniom przewlekłym. Z kolei oliwa jest bogata w przeciwutleniacze, a także w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które mają dobre działanie dla naszego serca. Takie połączenie jest zatem bardzo dobre z powodów zdrowotnych, jednocześnie wpływa na walory smakowe, co dobitnie widać na przykładzie diety śródziemnomorskiej, gdzie oba składniki są niezwykle istotnym elementem kuchni, który sprawdza się do dań takich, jak:

  • Sałatka z pomidorów i mozzarelli, zwana sałatką Caprese
  • Pizzy z pomidorami
  • Zapiekanych pomidorów
  • Past z pomidorami wykorzystywanych do pieczywa i potraw podawanych na ciepło.

Nie zapominajmy także o sosach pomidorowych – na oliwie przesmaża się pomidory, wydobywając z nich wszystko to, co najlepsze, czyli słodycz dojrzewających w słońcu owoców oraz głęboki aromat.

Gdzie szukać dobrej oliwy pasującej do pomidorów?

Do pomidorów najlepiej pasuje oliwa z oliwek extra vergine z Hiszpanii. Jest to oliwa najwyższej jakości powstająca między innymi w Hacjendzie Guzman, która jest wielokrotnie nagradzana za swoje produkty. Można je znaleźć w ofercie naszego sklepu internetowego Jaka Oliwa. Doskonałym wyborem będzie oliwa Arbequina z wyczuwalną nutą bananów, które podbiją słodycz pomidorów, dzięki czemu każde danie będzie smakowało jeszcze lepiej!

Sprawdź produkty z naszej oferty i przeczytaj inne wpisy blogowe:

- Oliwa z oliwek

- Hiszpańska oliwa z oliwek

- Oliwa z oliwek extra virgin

- Hiszpańska oliwa Arbequina

- Jaka oliwa z oliwek lepsza – grecka czy hiszpańska?

- Czy oliwa z oliwek jest dobra na żołądek?