Zaczynając przewodnik po hiszpańskich oliwach, warto wspomnieć, że prym w hodowli owoców wiedzie Andaluzja. To właśnie dla tego regionu oliwki są najważniejszym skarbem. Co ciekawe, w Andaluzji uprawia się 220 mln drzew oliwnych. Trzeba jednak zauważyć, że oliwki do Hiszpanii trafiły z rąk Rzymian lub Fenicjan. Hiszpanie natomiast zapoznali z drzewkami mieszkańców Ameryki. Rośliny te są darzone ogromnym szacunkiem. W czasach starożytnych oliwa z oliwek miała także znaczenie sakralne, co zresztą zostało zaadoptowane przez współczesne religie, w tym chrześcijaństwo.

Jakie właściwości ma hiszpańska oliwa z oliwek?

Hiszpańska oliwa z oliwek ma wiele cennych zalet, które wpływają w korzystny sposób na nasze zdrowie. Bogate źródło kwasów Omega-3, Omega-6 i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych reguluje poziom cholesterolu. Ponadto oliwa pomaga w zapobieganiu nadciśnieniu, chorobom dolnych dróg oddechowych, chorobom serca, czy niektórym problemom z żołądkiem. Trzeba jednak zadbać o regularne stosowanie tego tłuszczu roślinnego w diecie. Ogromnym atutem jest też fakt, że oliwa zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów.

Jak degustować hiszpańską oliwę?

Prawidłowa degustacja hiszpańskiej oliwy pozwoli na wydobycie jej wszystkich walorów. Reasumując, kroki tej czynności uwzględniają:

- wlanie oliwy do niewielkiej szklaneczki i ogrzanie jej w dłoniach,

- przykrycie naczynia dłonią lub przykrywką, by zachować aromat,

- powąchanie oliwy,

- wzięcie małego łyczka oliwy i wciągnięcie powietrza przez zaciśnięte zęby, by wydobyć aromaty,

- wypuszczenie nosem powietrza, co pozwala na poczucie zapachu.

Ewentualnie możliwe jest testowanie oliwy na dobrej jakości pieczywie.

Jakie są rodzaje hiszpańskiej oliwy?

Jedną z istotnych kwestii jest to, jakie rodzaje oliwy wyróżniamy. Warto wiedzieć, że ta kwestia determinuje m.in. to, do czego wykorzystany zostanie olej. Możemy mówić o:

- oliwie extra virgin uzyskanej z soku wyciśniętego ze świeżego owocu, wyłącznie w sposób mechaniczny, bez jakichkolwiek procesów chemicznych - jest to oliwa z pierwszego tłoczenia. Musi ona spełniać warunki uwzględniające stopień nasycenia tlenem, ilość estrów, wilgotność. Przede wszystkim ocenia się jednak poziom kwasowości, który nie może przekraczać 0,8%, chociaż za wysoką jakość uznaje się też 0,3%,

- oliwie virgin, czyli oleju z pierwszego tłoczenia, który odznacza się poziomem kwasowości powyżej 0,8%, jednak niższym niż 2%,

- lampante - oliwie z pierwszego tłoczenia, która przekroczyła poziom kwasowości 2%, co oznacza, że nie nadaje się do spożycia na surowo i musi zostać poddana procesowi rafinacji,

- rafinowanej oliwie, powstałej w wyniku rafinacji oliwy lampante, co pozbawia olej koloru, smaku, aromatu, a także witamin i polifenoli. Może być uszlachetniona oliwą virgin lub extra virgin,

- oliwie z wytłoczyn oliwnych - zwanej także sansa lub pomace. Jest to produkt najniższej jakości, który po rafinacji nadaje się do spożycia.

Co znajdziesz w naszej ofercie?

W naszej ofercie znajdziesz najwyższej jakości hiszpańską oliwę. Możemy zaproponować Ci m.in. zestaw degustacyjny 4 oliwy Hacienda Guzman 0,5 l, oliwę extra virgin 2 l idealną do smażenia oraz oliwę smakową, na przykład z czosnkiem, truflową lub cytrynową bez dodatku aromatów. Możliwości do wyboru jest wiele. Polecamy nie tylko tłuszcz do smażenia, ale też wysokogatunkowy i zdrowy olej do picia. Nasze produkty pochodzą od zaufanych producentów, dostępne są nie tylko pojedyncze butelki, ale też gotowe zestawy.

Poznaj produkty z naszej oferty i przeczytaj inne wpisy blogowe:

- Hiszpańska oliwa z oliwek

- Hiszpańska oliwa mix

- Hiszpańka oliwa Verdial

- Hiszpańska oliwa Manzanilla

- Jaka oliwa z oliwek lepsza – grecka czy hiszpańska?

- Czy można codziennie jeść oliwę z oliwek?