Tłuszcze roślinne uwzględnione są na szczycie piramidy zdrowego żywienia. Ich umiarkowane spożycie korzystnie wpływa na stan naszego zdrowia, co warto odnieść do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli A, D, E oraz K. Uważa się, że spożycie tego rodzaju substancji, na przykład oliwy z oliwek na poziomie 25 gramów dziennie, pozwala w pełni przyswoić przyjmowane z pożywieniem wymienione powyżej witaminy. Ponadto obok białka są one również ważnym źródłem dostarczania energii do naszego organizmu, co jest niezbędne do podtrzymywania podstawowych funkcji życiowych, ale także zapewnienia większej podaży energii podczas aktywności fizycznej. Chociaż lekarze i dietetycy nie polecają spożywać dużej ilości tłuszczów, to ta rada dotyczy nasyconych kwasów tłuszczowych, których źródłem są produkty zwierzęce. W odróżnieniu od nich, składniki pochodzenia roślinnego zawierają w swoim składzie nienasycone, głównie jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Poprawiają one ogólne parametry, między innymi niwelują nadmiar cholesterolu w naszym organizmie. Oliwka z oliwek różni się nieco składem w zależności od rejonu świata, jednak tego rodzaju produkty wyróżnia zbawienny wpływ na nasze zdrowie, przez co bywają określane również jako „płynne złoto”.

Oliwka z oliwek obfituje w składniki biologicznie czynne

Głównym składnikiem oliwy z oliwek są wielo- i jednonienasycone kwasy tłuszczowe, wśród których wymienia się przede wszystkim kwasy: stearynowy, palmitynowy, oleinowy, linolowy, ale także EPA i DHA. Szczególnym typem tłuszczów roślinnych są oliwy extra virgin, niepoddawane procesom rafinacji, która przyczynia się do usuwania wielu dobroczynnych składników odżywczych. Niemniej są one bogate w wiele grup tokoferoli, klasyfikowanych jako witamina E, zwana potocznie „witaminą piękna i młodości”, ponadto w ich składzie odnotowuje się również wysoki poziom witaminy A oraz znaczny poziom steroli i przeciwutleniaczy. Wspomniane antyoksydanty pozwalają na usuwanie wolnych rodników powstających naturalnie w naszym organizmie. Dzięki temu ogranicza się ryzyko powstawania zmian o charakterze nowotworowym, ale także uszkodzenia DNA, którego skutkiem są przyspieszone procesy starzenia.

Tłuszcz roślinny wpływający korzystanie na układ krążenia

W składzie każdej oliwy z oliwek znajdziemy nienasycone kwasy tłuszczowe, które w odróżnieniu od tłuszczów nasyconych nie powodują odkładania się nadmiaru cholesterolu LDL w ścianach naczyń krwionośnych. Zamiast tego pozwalają zmniejszyć jego poziom w krwi, ponadto zwiększa się stężenie „dobrego” cholesterolu HDL. Dowiedziono, że jego poziom wiąże się z mniejszym ryzykiem występowania chorób układu krążenia, w tym miażdżycy, a w konsekwencji zawału serca i udaru. Ponadto spożycie oliwy z oliwek wiąże się także z mniejszą zapadalnością na chorobę Alzheimera. Spożywana jest w rejonie Morza Śródziemnego, w tym na Sardynii, która jest jedną z niebieskich stref długowieczności. Na całym świecie jest ich niewiele – ich mieszkańcy charakteryzują się długowiecznością oraz wyjątkowo dobrym zdrowiem. Badania laboratoryjne wielokrotnie pokazały stosunkowo niski poziom lipoprotein frakcji LDL, wynikający z częstego spożywania oliwy z oliwek. I produktów nieprzetworzonych.


Skowron M., Zalejska-Fiolka J., Błaszczyk U., Birkner E. 2018. Właściwości prozdrowotne oleju rzepakowego i oliwy, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej


Poznaj nasze produkty i przeczytaj inne wpisy blogowe:

- Hiszpańska oliwa z oliwek

- Oliwa z oliwek

- Oliwa z oliwek do smażenia i sałatek

- Oliwa z oliwek extra virgin

- Oliwa z oliwek do picia

- Czy oliwa z oliwek działa przeciwzapalnie?

- Czym różni się oliwa extra virgin od oliwy z oliwek?

- Oliwa z oliwek zamiast kremu do twarzy