Żywność ekologiczna dla wielu osób stanowi podstawę codziennej diety, co jest motywowane przede wszystkim dużym udziałem pokarmów wysokoprzetworzonych, zarówno na rodzimym, jak i światowym rynku. Obecnie problemem jest swego rodzaju manipulacja stosowana przez producentów, którzy stosują zielone etykiety żywności, przedrostki „bio” oraz „eko”, które często nie są prawdziwe, co określamy mianem greeenwashingu. Dlatego bardzo ważne jest edukowanie społeczeństwa poszukującego ekologicznej żywności w kwestii doboru produktów spełniających założenia stawiane żywności pozyskiwanej z ekologicznych źródeł. Jak nie dać się nabić w butelkę podczas zakupu certyfikowanej ekologicznej oliwy z oliwek? Tego dowiecie się z lektury poniższego artykułu.

Przegląd najważniejszych certyfikatów ekologicznych, które można znaleźć na butelkach oliwy

Certyfikaty ekologiczne dotyczą wielu produktów spożywczych, w tym oliwy, dlatego, jeżeli zależy nam na zakupie produktu wyróżniającego się takim oznaczeniem, warto zwracać uwagę na jeden z powszechnie stosowanych symboli:

  • Na gruncie prawa unijnego oraz krajowego funkcjonuje kwestia szczegółowego regulowania określeń typu żywność organiczna, eko lub bio. Produkty spełniające wymogi stawiane przez ustawy i rozporządzenia oznaczone są symbolem eurolistka. Ma on postać białego piktogramu składającego się z gwiazdek ułożonych na kształt liścia obecnego na jasnozielonym tle. Kupując oliwę z oznaczeniem eurolistka mamy pewność, że pochodzi ona z owoców uprawianych ekologicznie i nie dodano do niej konserwantów, co widoczne jest w smaku produktu. Warto wspomnieć, że jest to jeden z najważniejszych certyfikatów europejskich, co dobitnie wskazuje najwyższą jakość żywności.
  • Certyfikat Ecocert, który jest powszechny szczególnie we Francji, gdzie niemal 70 procent produkcji żywności ekologicznej (w tym oliwy) może poszczycić się tym oznaczeniem. Kryteria stawiane takiej oliwie dotyczą wykorzystywania owoców, które nie pochodzą z roślin modyfikowanych genetycznie. Tutaj istotne jest także to, czy opakowanie możliwe jest do poddawania procesowi recyklingu.
  • Certyfikat USDA Organic przyznawany jest w Stanach Zjednoczonych przez NOP (The National Organic Program). Odnosi się on do żywności ekologicznej, od procesów produkcji, poprzez jej dystrybucję. Taki certyfikat mogą otrzymać oliwy otrzymane w Stanach Zjednoczonych, ale także te z innych krajów.

Wybierz wielokrotnie nagradzaną oliwę hiszpańską, która przeniesie Cię wprost na Półwysep Iberyjski

Dobra oliwa pochodzi ze sprawdzonych źródeł, co jest gwarancją wyjątkowego smaku oraz korzystnego wpływu na nasz organizm. Dlatego bardzo ważne jest zwracanie uwagi na to, gdzie jest ona produkowana. Wiodącym producentem tego płynnego złota jest Hiszpania – produkty z tego kraju obecne są w internetowym sklepie Jaka Oliwa. Konsumenci znajdą u nas wyborną oliwę extra virgin z owoców odmian Manzanilla, Arbequina, czy Hojiblanca, które dodadzą aromatu daniom, jak również wielu składników odżywczych do naszej diety.

Poznaj produkty z naszej oferty i przeczytaj inne artykuły z bloga:

- Hiszpańska oliwa z oliwek

- Oliwa z oliwek extra virgin

- Hiszpańska oliwa mix

- Oliwy smakowe

- Najlepsze oliwy extra virgin w Katowicach

- Czy oliwa z oliwek pomaga na zaparcia u dzieci?