Oliwa z oliwek nadaje się do duszenia mięs – jest to metoda zwana konfitowaniem, od francuskiego słowa confire, czyli konserwować. Pierwotnie była to metoda wykorzystywana do ochrony mięsa przed jego psuciem, dodatkowo produkty stawały się delikatne i wyborne w smaku. Metoda ta zakłada wykorzystywanie tłuszczu, na przykład wspomnianej wcześniej oliwy podgrzanej do niskich temperatur, około 60-80 stopni Celsjusza i duszeniu w niej mięsa aż do miękkości. Niewielkie kawałki, w tym ryby potrzebują kilku-kilkunastu minut, a większe porcje mięs, na przykład kaczki, nawet kilku godzin. Istotne jest doglądanie potrawy tak, aby mieć pewność, że przyrządzanie dania przebiega w sposób niezakłócony. Możemy posłużyć się także innymi tłuszczami, na przykład masłem klarowanym, jednak to „płynne złoto”, zwłaszcza pozyskiwane z drzewek oliwnych najlepszych odmian jest najzdrowszą opcją, ponadto wzbogaca aromat mięs o nuty ziołowe, a nawet owocowo-orzechowe.

Wybierz wysokiej jakości oliwę extra virgin, która nadaje się do duszenia mięs

Kucharze wskazują, że do konfitowania mięs należy wykorzystywać tłuszcze o wysokiej stabilności oksydacyjnej. Wysoka temperatura dymienia nie odgrywa tu większej roli, gdyż proces konfitowania nie przeprowadza się w temperaturze większej niż 100 stopni Celsjusza. Oliwa z oliwek jest tutaj doskonałym wyborem, jednak najlepiej w tej kwestii wypadają produkty posiadające na etykiecie określenie „extra virgin”. Takie tłuszcze zawierają wysoką zawartość substancji odżywczych, działających pozytywnie na nasze zdrowie, ponadto pozwalają wydobyć z mięsa wszystko, co najlepsze. Staje się ono wtedy subtelne, a przy tym jego smak i aromat są niepowtarzalne. Warto jednak zwracać uwagę na to, aby były to produkty wysokiej jakości. Polecamy produkty dostępne w naszym sklepie internetowym, w tym oliwę z oliwek extra virgin, zwłaszcza z owoców odmiany Manzanilla, która jest doskonała do mięs oraz ryb. Jest lekko pikantna w smaku, a jej ziołowe nuty nadadzą czerwonym mięsie oraz rybom wyjątkowego aromatu.

Jak prawidłowo przeprowadzić konfitowanie mięs?

Duszenie mięsa na oliwie z oliwek nie jest trudne, jednak warto pamiętać o kilku niezwykle istotnych kwestiach:

  • Mięso dobrze jest uprzednio zamarynować w soli, pieprzu i świeżym czosnku, ale także w ziołach, których smak preferujemy – tymianku, rozmarynie, majeranku, czy oregano. Całość odstawiamy przynajmniej na dobę, aby aromat przypraw dobrze wniknął w strukturę mięsa.
  • Na drugi dzień możemy przystąpić do konfitowania – dobry garbek z grubym dnem to podstawa, ponieważ pozwala utrzymać optymalną temperaturę tłuszczu. Do środka wlewamy oliwę w ilości potrzebnej do całkowitego zanurzenia porcji mięsa. Po osiągnięciu temperatury 70 stopni Celsjusza możemy ostrożnie umieścić w środku mięso.
  • Całość dusimy do momentu, aż mięso będzie miękkie i będzie odchodziło od kości. Szefowie kuchni zalecają dodać również warzywa, które wzbogacą smak mięsa.
  • Gotowe mięso możemy podać od razu na stół lub przechowywać w szczelnie zamkniętym pudełku nawet przez kilka miesięcy.

Zobacz produkty z naszej oferty i zapoznaj się z innymi artykułami blogowymi:

- Oliwa z oliwek

- Oliwa z oliwek do smażenia i sałatek

- Hiszpańska oliwa z oliwek

- Owoce morza w oliwie z oliwek

- Na czym smażyć żeby było zdrowo?

- Zbawienny wpływ oliwy z oliwek na zdrowie