Osoby z wysokim poziomem cholesterolu powinny wybierać tłuszcze roślinne do smażenia. Najlepsze są oleje jednonienasycone, takie jak oliwa z oliwek, olej rzepakowy i olej słonecznikowy. Wymienione oleje są stabilne termicznie, co oznacza, że nie utleniają się i nie wytwarzają szkodliwych substancji pod wpływem wysokiej temperatury, które mogłyby negatywnie wpływać na stan układu pokarmowego. Dobrze sprawdzą się także tłuszcze wielonienasycone, na przykład olej kukurydziany, sojowy, czy z orzechów włoskich. Charakteryzują się mniejszą stabilnością termiczną, dlatego lepiej nadają się do smażenia przez krótszy czas i w niższych temperaturach.

Osoby zmagające się z wysokim poziomem cholesterolu, a nawet z miażdżycą powinny unikać smażenia potraw na tłuszczach pochodzenia zwierzęcego, takich jak smalec, masło i słonina. Bogate są one w nasycone kwasy tłuszczowe, które przyczyniają się do zwiększenia poziomu cholesterolu we krwi.

Warto dodać, że oprócz odpowiedniego doboru tłuszczu do smażenia, należy spożywać produkty o korzystnym wpływie dla naszego zdrowia. Mowa tutaj o spożywaniu ryb, bogatych w kwasy omega-3 i omega-6, które mają istotny wpływ na stan układu nerwowego oraz odpornościowego.

Dlaczego oliwa z oliwek jest najlepsza do smażenia dań u osób z wysokim cholesterolem?

Oliwa z oliwek nie bez powodu nazywana jest płynnym złotem – bogactwo składników odżywczych sprawia, że nie tylko wzbogacają smak potraw, ale uzupełniają je o polifenole oraz witaminy. Doskonale sprawdza się ona w codziennym przyrządzaniu potraw między innymi ze względu na:

  • Wysoką zwartość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które obniżają cholesterol LDL (zwany „złym” cholesterolem), przy jednoczesnym podnoszeniem frakcji HDL, nazywaną „dobrym cholesterolem”.
  • Przyczynia się do obniżania ciśnienia krwi.
  • Chroni układ krwionośny przed zapychaniem się, minimalizując ryzyko udaru mózgu, czy zawału serca.
  • Ze względu na wysoką zawartość polifenoli zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe.

Należy mieć na uwadze, że osoby z wysokim cholesterolem powinny unikać smażenia na głębokim tłuszczu, dlatego mięso przeznaczone do smażenia nie powinno być panierowane, ponieważ panierka chłonie tłuszcz, zwiększając tym samym kaloryczność potraw. Znacznie lepiej jest grillować mięso na niewielkiej ilości oliwy.

Dla osób z wysokim poziomem cholesterolu we krwi najlepiej sprawdzi się wysokiej klasy oliwa extra virgin

Osoby mające wysoki cholesterol we krwi powinny zwracać uwagę na odpowiedni dobór wysokiej jakości oliwy, najlepiej extra virgin z pierwszego tłoczenia. Takie produkty powstają z tłoczenia metodą na zimno, dzięki czemu zachowują one wysoką zawartość składników odżywczych. Polecamy artykuły ze sklepu internetowego Jaka Oliwa – konsumenci znajdą u nas najlepszą hiszpańską oliwę extra virgin, pozyskiwaną z owoców odmian o wybornym smaku. Można na nich smażyć mięsa, ryby, czy warzywa, a także pić na czczo, aby wspomóc metabolizm.

Sprawdź dostępne produkty i przeczytaj inne wpisy z bloga:

- Oliwa z oliwek

- Oliwa z oliwek extra virgin

- Hiszpańska oliwa Manzanilla

- Hiszpańskie chorizo

- Czy oliwa z oliwek pomaga na zaparcia u dzieci?

- Na co pomaga picie oliwy z oliwek na czczo?