Pinchos są formą przysmaków serwowanych podczas przyjęć w Hiszpanii. Różnią się one od tapas głównie tym, gdzie są one przyrządzanie i podawane. Znane są również pod nazwą „pintxos” – to określenie pada w kontekście języka baskijskiego. Oznaczają one cierń albo kolec, co wprost nawiązuje do większości przysmaków podawanych w formie przebitej drewnianą wykałaczką lub metalowym szpikulcem dla większych przekąsek.

Pinchos są niezwykle popularne nie tylko w Kraju Basków, ale także w rejonie Asturii, La Roja oraz Nawarry, gdzie można spotkać je między innymi w barach i tawernach, stanowiąc niezwykle istotną część lokalnej kultury i historii, a także nieodłączny element spotkań w gronie najbliższych przy dobrym trunku.

Uważa się, że pinchos jest osobnym daniem w porównaniu to tapas serwowanych jako dodatek do wina, czy innego napoju, jednak obecnie te różnice zacierają się ze sobą, w dużej mierze ograniczając się do regionu, gdzie takie rzeczone przysmaki są podawane. Bez wątpienia zarówno pinchos, jak i tapas są nieodłącznym elementem hiszpańskiej kultury, które są obowiązkową pozycją na kulinarnej mapie kraju. Warto przytoczyć w tym miejscu ciekawostkę dotyczącą pinchos. Zamawiając to danie w lokalu na końcu pokazuje się kelnerowi puste wykałaczki, ponieważ w ten sposób przygotowuje on rachunek. Pod uwagę bierze się także długość wykałaczki, co także na wpływ na wysokość rachunku.

Najczęściej serwowane pinchos w Kraju Basków

Charakterystyczną cechą pinchos są małe kanapeczki na białym pieczywie z różnego rodzaju dodatkami, które spinane są wykałaczkami. Najczęściej w Kraju Basków podaje się następujące rodzaje przysmaków:

  • Bagietkę z hiszpańską pastą sobrasada, którą smaruje się podpieczone pieczywo. Układ się na nim pokrojoną w talarki i skarmelizowaną czerwoną cebulę z dodatkiem octu balsamicznego, a także plasterek chorizo oraz usmażone jajko przepiórcze.
  • Na bagietkach podaje się również sałatkę krabową, którą przyrządza się z ugotowanych i drobno posiekanych paluszków krabowych wymieszanych z posiekanym jajkiem na twardo, wymieszanym z majonezem. Aby przekąska prezentowała się efektownie, warto jest na górę położyć jedną małą krewetkę.
  • Wyśmienitym przysmakiem jest połączenie bagietki skropionej dobrą oliwą z oliwek, na których kładzie się porwane plasterki szynki Serrano, kawałki koziego sera oraz porcję dżemu figowego. Dla podbicia smaku dobrze jest położyć także połówkę orzecha włoskiego oraz czerwonego winogrona.

Podaj pinchos z hiszpańskimi przysmakami prosto z internetowego sklepu Jaka Oliwa

Aby dopełnić smaku przysmaków warto postawić nie tylko na dobry trunek, ale także na dodatki, które pozwolą wykończyć danie. Mowa tutaj między innymi o wysokiej klasy oliwie extra virgin, którą można znaleźć w ofercie naszego sklepu internetowego, a także o serach dojrzewających, które dobrze komponują się z owocami i pieczywem.

Przeczytaj także inne wpisy blogowe:

- Jak przygotować hiszpańskie tapas na przyjęcie?

- Hiszpańska ośmiornica w tapas

- Oliwa z oliwek w diecie wegetariańskiej