Tapas to w kulturze hiszpańskiej dodatki do alkoholu lub innych napojów dostępne w barach i restauracjach. Łączą w sobie koncept jedzenia i przebywania w towarzystwie. W języku hiszpańskim funkcjonuje czasownik “tapear”, co oznacza mniej-więcej “iść do baru/restauracji na tapas”. Popularny jest też zwrot “ir de tapas”, określający najczęściej wybranie się do wielu lokali w ciągu jednego popołudnia lub wieczora, by degustować te właśnie przekąski.

Początkowo, po okresie hiszpańskiej wojny domowej bary poza napojami alkoholowymi i bezalkoholowymi oferowały klientom oliwki, suszone owoce, a z czasem także przystawki doprawione solą, by przekonać do większej konsumpcji.

Jakie hiszpańskie tapas są popularne?

Hiszpańskie tapas mogą być podawane zarówno na zimno, jak i na ciepło. Co więcej, mogą mieć prostą formę - na przykład deski serów, czy bardziej skomplikowaną, czego przykładem jest paella. Tak naprawdę, to, jakie tapas są podawane, zależy od regionu Hiszpanii, w jakim się znajdujemy. Wśród przykładowych przekąsek znajdziesz:

- patatas bravas - gotowane ziemniaki z dodatkami,

- krokiety z szynką serrano,

- grillowane papryczki padron,

- krewetki z czosnkiem,

- faszerowane oliwki,

- kiełbasę chorizo.

Obowiązkowym elementem tapas jest także fuet, czyli łagodna kiełbasa z charakterystyczną białą pleśnią.

Jakie dodatki do hiszpańskich tapas?

Do wielu tapas dobrze pasuje aioli - sos czosnkowy. Nim można doprawić krokiety, krewetki, czy ziemniaki. Wykonasz go, ucierając dwa żółtka z jajek ugotowanych na miękko z dwoma łyżeczkami musztardy, sokiem z połowy cytryny i czterema łyżkami oliwy z oliwek i dodając do mieszanki dwa ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę. Popularnymi tapas są także kanapki, czyli pokrojone pieczywo - najlepiej bagietka, do której dodatki samodzielnie dobierają goście. Wegetarianie mogą uzupełnić ją o sery, czy grillowane papryczki, a osoby jedzące mięso - dodatkowo o hiszpańską szynkę. Nieodłącznym elementem jest wymienione wyżej aioli.

Hiszpańska oliwa - nieodłączny element przystawek

Do ogromnej ilości hiszpańskich tapas na przyjęcie dodaje się najwyższej jakości oliwę z oliwek. To właśnie nią doprawia się m.in. krewetki, papryczki padron, czy patatas bravas. Nic w tym dziwnego - Hiszpania słynie z oliwek i tłoczonego z nich oleju. W naszej ofercie znajdziesz oliwę, która idealnie nadaje się do doprawiania tapas. Polecamy m.in. oliwę extra virgin BIO Arbequina 0,5 l Hacienda Guzman, oliwę extra virgin odmianę Verdial Milenario 500 ml oraz zestaw degustacyjny 4 oliwy Hacienda Guzman 0,5 l. Ostatnia propozycja składa się z odmiany Coupage, Hojiblanca, Arbequina i Manzanilla. To doskonała opcja, jeśli chcesz zapoznać się z kulinarnym bogactwem hiszpanii. Oliwki, z których wytłoczono olej, pochodzą z gaju pięćset letnich drzew.

Zapoznaj się także z innymi artykułami blogowymi:

- Hiszpańska ośmiornica w tapas

- Jaką kiełbasę spożywa się w Hiszpanii?