Ocet winny jest przyprawą o szerokim zastosowaniu w kuchni, jednak najbardziej rozpowszechniony jest on w rejonie basenu Morza Śródziemnego, głównie w Hiszpanii, Portugalii, ale także we Włoszech. Swoją nazwę winne octy zawdzięczają moszczowi winogronowemu, który stanowi bazę zarówno dla wina, jak i dla octu. Alkohol poddawany fermentacji zmienia wyraźnie swój aromat i smak w stronę zdecydowanie kwaśnej cieczy, która znajduje szerokie zastosowanie w kuchni.

Z czego robi się ocet winny?

Winny ocet powstaje głównie z moszczu winogronowego, ale także z wina, które uważane jest za „zepsute”. W tym przypadku kwaśne wino, które uległo fermentacji to właśnie ocet, który ma szerokie zastosowanie w kuchni. Proces przemian takiego trunku odbywa się dzięki bakteriom octowym. Początkowo cukry znajdujące się w wyciągu z owoców winorośli ulega przemianom na cukier i dwutlenek węgla, a w dalszej kolejności wspomniane bakterie przekształcają alkohol na ocet winny, dając przyprawę o stężeniu w zakresie od 2 do 11 procent.

Warto jednak mieć na uwadze, że ocet octowi nierówny – winne octy różnią się w kwestii swojej „mocy” – wiele w tej kwestii zależy od tego, jak dużo cukru znajdowało się w winie, na co wpływ ma odmiana owoców winogron, a także to, w jakim rejonie świata i w jakich warunkach krzewy były uprawiane. Im więcej cukru znajduje się w owocach i im dłużej trwa fermentacja, tym większe stężenie ma winny ocet, zyskując jednocześnie zdecydowanie wytrawniejszy aromat i wyraźniejszy smak, co sprawdzi się w podbijaniu smaku potraw.

Jak smakuje ocet winny?

Ocet winny ma łagodny, ale dosyć złożony smak. Nuty kwaśne są dobrze wyczuwalne, jednak nie dominują one w potrawach, dzięki czemu rewelacyjnie sprawdza się w daniach, gdzie konieczne jest wydobycie aromatu ze składników dania. Każdy winny ocet charakteryzuje się dobrze wyczuwalnym smakiem winogron, co rewelacyjnie dopełnia smak bardzo subtelnych, czy nawet wręcz mdłych produktów spożywczych.

Jaki ocet winny najlepszy?

Najlepsze octy winne powstają głównie w Hiszpanii – w tym kraju istnieją bardzo dobre warunki do uprawy krzewów winorośli, z których otrzymywany jest moszcz, czyli baza dla dojrzewających winnych octów. Szczególną uwagę warto zwrócić na ocet winny dojrzewający, 50-letni Oloroso Gran Reserva 250 ml D.O. Montilla Moriles, powstający w wyniku fermentacji oksydacyjnej win Oloroso, produkowanych w Kordobie, w rejonie Montilla-Moriles. Wyborny, owocowy smak wzbogacony jest o aromaty drewna, które wynikają z dojrzewania octów winnych przez 5 lat w beczkach z amerykańskiego drewna.

Doskonałym wyborem z pewnością okaże się także winny ocet dojrzewający 25-letni Gran Resrva 250 ml D.O. Montilla Moriles – ta wielokrotnie nagradzana przyprawa idealnie sprawdza się z zestawieniu z serami, jak również w sałatkach, czy daniach kuchni azjatyckiej.

Do czego ocet winny pasuje?

Winne octy doskonale sprawdzają się jako składnik marynat do mięs, pasują zwłaszcza do mięsa czerwonego, czyli wołowiny, warto stosować je również do wzbogacania smaku jagnięciny, czy cielęciny. Wpływa nie tylko na poprawę parametrów smakowych mięs, powoduje także kruszenie mięsa, dzięki czemu rozpływa się ono w ustach. Doskonale sprawdza się jako ocet winny do sałatek – można z jego użyciem stworzyć wyborny dressing. W tym celu wystarczy połączyć go oliwą i miodem, aby stworzyć gęstą emulsję, która dopełni smak świeżych warzyw, ale także owoców.

Gdzie trzymać ocet winny?

Aby ocet winny przez dłuższy czas zachował swoje właściwości, należy go odpowiednio przechowywać. Producenci wskazują, że najlepiej jest trzymać ocet winny w chłodnym i ciemnym miejscu, nie trzeba go jednak umieszczać w lodówce. Dzięki temu nie zmieni on swojego aromatu oraz smaku, a my z powodzeniem możemy korzystać z jego dobroczynnych właściwości przez wiele tygodni.

Czy ocet winny jest zdrowy?

Winne octy to bardzo zdrowe produkty spożywcze, których właściwości były znane już w okresie starożytności, ponieważ służyły one do przemywania ran i walki z różnego rodzaju infekcjami organizmu. Szybko jednak okazało się, że doskonale sprawdzają się one jako element codziennej diety. Octy winne pozwalają bowiem oczyścić organizm z toksyn, poprzez wspomaganie pracy wątroby. Ponadto przyspieszają procesy trawienne, dlatego ich spożycie polecane jest zwłaszcza osobom zmagającym się z zaparciami. Łagodzi wzdęcia, poprawia perystaltykę, a także usprawnia metabolizm cukrów oraz tłuszczów, przez co tak cenione są przez panie, które dążą do szczupłej sylwetki. Ocet winny do picia pozwala zrzucić zbędne kilogramy, należy jednak pamiętać, że ma on kwaśny odczyn, dlatego osoby zmagające się z refluksem, czy wrzodami żołądka, powinny go spożywać w umiarkowanych ilościach.

Ile kosztuje winny ocet?

Cena octu winnego zawiera się w przedziale od kilku do kilkudziesięciu złotych. Wpływ na to ma przede wszystkim region, w jakim uprawiane są owoce, a także sam sposób uprawy winorośli. Cena winnych octów w sklepie Jaka Oliwa zwiera się w cenie od 49 złotych dla octu winnego balsamicznego 5-letniego 250 ml z winogron Pedro Ximenez do 230 złotych w przypadku octu winnego 50-letniergo Gran Reserva 250 ml, D.O. Montilla Moriles. Należy jednak mieć na uwadze, że podane ceny, jak i dostępność octów winnych może się różnić, dlatego zachęcamy do śledzenia naszej oferty.

Zobacz także inne produkty z naszej oferty:

- Octy

- Oliwa z oliwek

- Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia

- Oliwa z oliwek BIO

- Oliwy smakowe

- Czy oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia jest zdrowa?

- Pinchos – co to takiego i czym różnią się od tapas?

- Czy oliwa z oliwek ujędrnia skórę?