Oliwa z oliwek idealnie komponuje się w sałatkach ze względu na swój świeży aromat, w którym możemy wyczuć nuty ziół, orzechów, czy owoców. Warto korzystać z niej cały rok, aby nasze dania zyskały jeszcze głębszy aromat. Wiosną i latem polecamy wykorzystywać sezonowe warzywa, w tym sałatę rzymską lub lodową, które są sztywniejsze od masłowej, przez co lepiej sprawdzają się w sałatkach. Możemy również skorzystać z gotowych mixów, gdzie dodatkowo znajdziemy także poszatkowaną kapustę białą lub czerwoną, marchewkę, a także rukiew wodną, roszponkę, czy rukolę. Wtedy wystarczy wysypać je do miski, wymieszać z jedną lub dwiema łyżkami oliwy i dodać ulubione dodatki. Mogą to być pomidory koktajlowe, ogórki gruntowe, rzodkiewka, czy kukurydza konserwowa. Wiele w tej kwestii zależy od tego, co nam najbardziej smakuje. Dodatek oliwy spaja klamrą wszystkie smaki, dodając sałatkom jeszcze lepszego smaku. Warto podkreślić, że nie bez powodu nazywana jest ona „płynnym złotem”. Jest to niezbędny tłuszcz w naszej diecie, poprawiający stan zdrowia, zwłaszcza układu krążenia, ponadto pozwala na lepsze przyswajanie witamin z grupy A, D, E, K, które są rozpuszczalne w tłuszczach. Dodatek oliwy z oliwek w sałatkach pozwala na szybkie zmniejszenie uczucia głodu, ponadto poprawia się stan naszego przewodu pokarmowego.

Ile oliwy do sałatki?

Ilość oliwy, jaką dodajemy do sałatki, uzależniona jest od wielkości porcji przygotowanego dania. Należy dodać jej tyle, aby dobrze połączyła wszystkie składniki i jednocześnie nie było jej zbyt dużo, przez co danie będzie ociekało nadmiarem tego cennego tłuszczu. Dlatego na początku dobrze jest dodać około jednej łyżki, całość wymieszać i spróbować i w razie potrzeby dodać jej więcej.

Możemy również wykorzystać przepis na sos winegret, gdzie określone zostały dokładne proporcje poszczególnych składników, a mianowicie 3:1. Przykładowo do 3 łyżek oliwy dodajemy 1 łyżkę octu winnego lub jabłkowego (w zależności od tego, który preferujemy). Całość doprawia się do smaku solą i pieprzem, można dodać również zioła – estragon, cząber, tymianek lub natkę pietruszki. Szefowie kuchni polecają jednak dodawać sól do octu, a dopiero potem dodać oliwę, ponieważ utrudnia ona jej rozpuszczanie. Tak przygotowaną mieszankę miksujemy za pomocą rózgi lub umieszczamy w słoiczku i intensywnie potrząsamy. Uzyskamy wtedy gładki i aksamitny sos idealny do lekkich sałat. Ponadto taki przepis znacznie ułatwia wyznaczenie potrzebnej ilości oliwy do naszego dania.

Do sałatki dodać najlepszą oliwę z oliwek extra virgin

Z dobrodziejstw oliwy z oliwek możemy cieszyć się każdego dnia. Zwracamy jednak uwagę na jakość produktów. Najlepsze są te z oznaczeniem „extra virgin”, co oznacza, że oliwa powstała z owoców tłoczonych na zimno tylko raz, ponadto cechuje się niskim poziomem kwasowości. Do sałatek polecamy naszą oliwę z oliwek Hojiblanca, która idealnie dopełni całości dania, można wykorzystać ją również do dań na bazie grillowanych mięs oraz ryb.

Poznaj produkty z naszej oferty i przeczytaj inne wpisy z bloga:

- Oliwa z oliwek do smażenia i sałatek

- Hiszpańska oliwa Hojiblanca

- Oliwa z oliwek do picia

- Owoce morza w oliwie z oliwek

- Oliwa z oliwek zamiast kremu do twarzy

- Na czym smażyć żeby było zdrowo?