Osoby będące na diecie istotną rolę przykuwają do doboru poszczególnych składników tak, aby odpowiadały one potrzebom naszego organizmu, także w warunkach występowania niektórych chorób. Dotyczy to zwłaszcza diety redukcyjnej, gdzie dobór tłuszczu do smażenia wspomaga procesy utraty zbędnych kilogramów, a także w przypadku tak zwanej diety DASH, które sprzyja dobremu funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego. Do smażenia na diecie najlepiej sprawdzają się:

  • Olej rzepakowy który zawiera jednonienasycone kwasy tłuszczowe, a dodatkowo jest bogaty w kwasy omega-3.
  • Olej kokosowy zawierający nasycone kwasy tłuszczowe, które są zdrowe, o ile spożywane w rozsądnych ilościach.
  • Olej z awokado bogaty w jednonienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy z grupy E oraz magnez i potas.
  • Olej ryżowy, który w swoim składzie zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy, minerały oraz polifenole.
  • Dobrze sprawdza się także oliwa z oliwek.

Warto jednocześnie pamiętać o odpowiednim racjonowaniu wybranego przez nas tłuszczu, co bezpośrednio wpływa na kaloryczność naszego posiłku, a w dalszej perspektywie również na stan naszego zdrowia. Dlatego produkty należy smażyć krótko tak, aby nie wchłaniały one dużej ilości tłuszczu. Jednocześnie powinno się unikać smażenia w głębokim tłuszczu, ponieważ prowadzi to do wchłaniania przez potrawy dużej ilości tłuszczu, można je także dodatkowo odsączyć, aby pozbyć się jego nadmiaru.

Dlaczego oliwa z oliwek jest najlepsza do smażenia dla osób będących na diecie redukcyjnej?

Kluczowe w wyborze odpowiedniego tłuszczu do smażenia jest to, aby posiadały one wysoki punkt dymienia, co oznacza, że może być używany do smażenia w wysokich temperaturach, bez utleniania i wytwarzania szkodliwych substancji, mających negatywny wpływ między innymi na nasz układ pokarmowy.

Oczywiście konieczne jest także uwzględnienie tego, czy dany tłuszcz ma świeży zapach oraz smak, ponieważ dzięki temu mamy pewność, że dania będą smakowały wybornie i nam nie zaszkodzą. Według dietetyków jednym z najlepszych tłuszczów do smażenia jest oliwa z oliwek, które ma wysoki punkt dymienia, warto jednocześnie podkreślić, że ma dosyć subtelny smak, który nie dominuje w potrawach, a zamiast tego łączy aromaty różnych składników tego samego posiłku. Oliwa z oliwek doskonale wypada także pod względem zawartości poszczególnych składników odżywczych, zwłaszcza nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin, minerałów oraz polifenoli wykazujących działanie przeciwzapalne, antystarzeniowe oraz przeciwzapalne.

Osobom będącym na diecie polecamy wysokiej jakości oliwę hiszpańską

Do smażenia na diecie doskonale sprawdzi się oliwa dostępna w internetowym sklepie Jaka Oliwa. Polecamy zwłaszcza płynne złoto pozyskiwane ze starych drzew oliwnych, które wyróżniają się świeżym, ziołowym aromatem i lekkim smakiem. Szczególnie dobrze w tej kwestii wypada oliwa z oliwek Hojiblanca, sprawdzająca się do grillowania mięs i ryb oraz do spożywania na surowo, na przykład w sosach i dipach.

Zobacz produkty z naszej oferty i przeczytaj inne wpisy blogowe:

- Oliwa z oliwek extra virgin

- Oliwa z oliwek do smażenia i sałatek

- Oliwy smakowe

- Hiszpańska oliwa Hojiblanca

- Czy oliwa z oliwek jest dobra na żołądek?

- Na czym smażyć, jak ma się wysoki cholesterol?