Trójglicerydy są niezbędne do funkcjonowania naszych organizmów, ponieważ uczestniczą w syntezie wielu hormonów, w tym progesteronu, kortyzonu, czy testosteronu, ale także witaminy D, ponadto odgrywa ważną rolę w prawidłowej pracy naszego mózgu. Jednak ich zwiększony poziom może skutkować odkładaniem się złogów w naczyniach krwionośnych, co skutkuje powstawaniem miażdżycy. Szczególnie groźna dla naszego zdrowia jest frakcja LDL, zwana „złym cholesterolem”.

Poziom trójglicerydów podnoszą produkty zawierające tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Spożywanie oliwy z oliwek nie podnosi ich poziomu, ale ma działanie przeciwne, ponieważ prowadzi do zmniejszenia ich zawartości w krwi. Jest ona pochodzenia roślinnego i zawiera w składzie głównie jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które pobudzają produkcję „dobrego cholesterolu” HDL. Co ciekawe, oliwa z oliwek pomaga w oczyszczaniu tętnic ze złogów miażdżycowych, ma także działanie przeciwzapalne, co pomaga w zapobieganiu powstawania choroby miażdżycowej, czy zawałów serca.

Równie ważny jest zdrowy tryb życia

Spożycie oliwy z oliwek wpływa na poprawienie parametrów krwi pod względem poziomu trójglicerydów, jednak specjaliści, w tym dietetycy oraz lekarze wskazują, że należy do tej kwestii podchodzić całościowo. Oprócz odpowiednio zbilansowanej diety z zawartością zdrowych tłuszczów, równie ważna jest nasza regularna aktywność fizyczna. Jogging, jazda na rowerze, nordic walking, czy długie spacery pozwalają przyspieszyć procesy zmniejszania się frakcji złego cholesterolu, zaliczanego do grupy trójglicerydów. Dzięki temu chronimy nasze serce oraz cały układ krążenia przed poważnymi schorzeniami, jednocześnie utrzymujemy układ ruchu w dobrym stanie.

Zadbaj o swoje zdrowie i wyjątkowy smak potraw z oliwą wysokiej jakości

Oliwę z oliwek zdecydowanie warto włączyć do swojej diety nie tylko z uwagi na jej aspekt zdrowotny. Wysokiej jakości tłuszcze roślinne charakteryzują się bardzo świeżym aromatem, który w zależności od regionu produkcji może zawierać nuty ziołowe, orzechowe, a nawet owocowe, co dobrze jest wykorzystać w naszych daniach dla podbicia ich smaku. W naszej ofercie znajdziesz wyborne produkty powstające w Andaluzji w Hacienda Guzman. Oliwa z oliwek odmiany Arbequina ma wyraźne nuty migdałowo-bananowe, co warto wykorzystać podczas przyrządzania dań na bazie białych mięs, a nawet w deserach. Z kolei lekko pikantna pozyskiwana z oliwek odmiana Hojiblanca cechuje się lekko pikantnym smakiem z wyczuwalną nutą świeżo skoszonej trawy, ale także karczocha i pomidora, przez co będzie doskonałym dodatkiem do sałatek, grillowanych mięs oraz ryb.

Zobacz dostępne produkty i zapoznaj się z innymi wpisami blogowymi:

- Oliwa z oliwek

- Hiszpańska oliwa z oliwek

- Oliwa z oliwek extra virgin

- Jak dobrać oliwę do potrawy?

- Oliwa z oliwek zamiast kremu do twarzy