Oliwa z oliwek najwyższej jakości to doskonały dodatek do wielu potraw. Wśród dań możemy znaleźć m.in. sałatki, makarony, przyrządzany na różne sposoby ryż, czy mięso, które smaży się na wspomnianym tłuszczu. Trzeba jednak wiedzieć, że każdy wspomniany posiłek warto uzupełnić inną odmianą oleju. To dlatego, że rodzaje oliwy różnią się między sobą walorami smakowymi. Tak na przykład extra virgin to zarówno ciekawe uzupełnienie domowych sałatek, jak i tłuszcz, który można wykorzystać podczas obróbki termicznej.

Czy oliwa z oliwek nadaje się do smażenia?

Często słyszy się, że oliwa z oliwek ze względu na niski punkt dymienia nie nadaje się do smażenia, co jest błędem. Trzeba zaznaczyć, że ważna jest także stabilność oksydacyjna tłuszczu. Ta jest najlepsza w przypadku oliwy z pierwszego tłoczenia, ponieważ wytwarza niższy poziom związków polarnych, tłuszczów trans i innych produktów ubocznych, niż w olejach o wyższym punkcie dymienia. Takie wnioski wynikają z przeprowadzonych testów, do których zalicza się te, za które odpowiedzialna jest Acta Scientific Nutritional Health. W 2018 roku porównano ze sobą dziesięć najczęściej stosowanych olejów spożywczych. Rezultat zdecydowanie przemawia na korzyść oliwy.

Warto wybierać produkty najwyższej jakości

Najzdrowszą oliwą do smażenia jest ta najwyższej jakości, która jest produkowana ze świeżych oliwek - extra virgin. W trakcie jej wytwarzania nie są stosowane żadne procesy chemiczne, co także przemawia na jej korzyść. Zdecydowanie warto pamiętać o tym, by sięgać po tłuszcz najlepszego gatunku, który pochodzi z godnego zaufania źródła. Warto wiedzieć, że za stabilność oksydacyjną oliwy z oliwek odpowiedzialna jest wysoka zawartość przeciwutleniaczy oraz jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. To, co należy podkreślić to fakt, że pomimo długotrwałej obróbki termicznej, olej ten nadal zachowuje poziom polifenoli, który jest dopuszczalny przez normy Unii Europejskiej.

Do czego wykorzystać tłuszcz rafinowany?

Warto wiedzieć, że przez działanie wysokich temperatur, rodzaj extra virgin traci smak. Z tego powodu często wykorzystuje się tłuszcz poddany wcześniej rafinacji, czyli pozbawiony takich walorów w procesie obróbki. Jeśli planujemy w pełni doświadczyć specyfiki smaku i zapachu oliwy, warto dodać tą najlepszą gatunkowo do sałatek lub innych potraw, które nie wymagają jego podgrzania. Wówczas wszelkie warzywa, makarony, czy inne dania przejmą charakterystyczną nutę, która podbije ich własne atuty. To pokazuje, że dobierając oliwę z oliwek, warto zastanowić się, na jakich jej zaletach nam zależy. Zawsze jednak dobrze będzie skupić się na walorach zdrowotnych, które pozostają podobne.

Sprawdź dostępne produkty i przeczytaj inne artykuły blogowe:

- Oliwa z oliwek

- Hiszpańska oliwa z oliwek

- Oliwa z oliwek do smażenia i sałatek

- Owoce morza w oliwie z oliwek

- Czym różni się oliwa extra virgin od oliwy z oliwek?

- Zbawienny wpływ oliwy z oliwek na zdrowie