Od setek lat oliwa z oliwek uważana jest za drogocenny tłuszcz, o czym świadczy jej rozpowszechnienie w diecie, ale nie tylko. Sprawdza się do konserwowania żywności, ale także jako kosmetyk. Pomimo że oliwa znana jest nam od dawna, to kolejne badania dowodzą, że ciągle dowiadujemy się o jej pozytywnym działaniu na nasz organizm. Nie bez powodu nazywana jest ona płynnym złotem, o czym szczegółowo piszemy w poniższym artykule, gdzie zawarliśmy 10 najistotniejszych faktów na temat oliwy. Zachęcamy do lektury.

10 powodów, dla których warto sięgać po oliwę z oliwek

Regularne spożywanie oliwy z oliwy, oczywiście w odpowiednio zbilansowanej diecie pozwala utrzymać nasz organizm w dobrej formie, o czym świadczą następujące fakty:

  1. Zawartość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych pomaga uniknąć udaru mózgu, co pokazały badania na niemal milionie osób codziennie spożywających oliwę. Ten wyjątkowy tłuszcz pomaga uporać się z problemami związanymi z zaburzeniami krzepliwości krwi.
  1. Powszechnie znany jest korzystny oliwy na kondycję serca – wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych chroni naczynia krwionośne przed odkładaniem się tak zwanego „złego” cholesterolu, czyli frakcji LDL, co zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy, a także związanych z tym szeregu schorzeń, w tym zawału serca, które obecnie jest chorobą obarczoną najwyższym wskaźnikiem śmiertelności.
  1. Nie do przecenienia jest działanie antynowotworowe oliwy z oliwek. Jej zawartość obejmuje między innymi duży udział polifenoli, które są naturalnymi antyoksydantami. Oznacza to, że pozwalają one zlikwidować powstające wolne rodniki, uważane za jeden z poważnych czynników kancerogennych. Świadczy o tym fakt, że w Basenie Morza Śródziemnego, a zwłaszcza w tak zwanych „niebieskich strefach długowieczności”, na przykład na Sardynii obserwujemy niewielką zachorowalność na choroby nowotworowe.
  1. Ostatnie badania na myszach wskazują, że dobra oliwa z oliwek extra virgin jest pomocna w walce z chorobą Alzheimera. Odkryto bowiem, że pomaga u myszy zlikwidować blaszki beta amyloidu w komórkach mózgu, co uważane jest za czynnik sprawczy tego schorzenia.
  1. Regularne spożywanie oliwy z oliwek, zwłaszcza w połączeniu z dietą śródziemnomorską powoduje zmniejszenie zapadalności na cukrzycę typu II o nawet 40 procent.
  1. Oliwa z oliwek działa korzystnie na stan naszego układu kostnego, zmniejszając ryzyko występowania osteoporozy, jak i reumatoidalnego zapalenia stawów, głównie dzięki dużej zawartości witaminy D, mającej duży udział w metabolizmie kostnym.
  1. Ze względu na wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia wspomaga procesy odchudzania, co stanowi przewagę nad kwasami nasyconymi, wywołującymi odkładanie się nadmiaru tkanki tłuszczowej.
  1. Regularne spożywanie wspomnianego tłuszczu pozwala wspomóc procesy trawienne, zwłaszcza te związane z ich usuwaniem resztek z organizmu.
  1. Oliwa z oliwek pozwala doskonale zadbać o stan skóry oraz paznokci – sprawia, że skóra jest znacznie lepiej ujędrniona i nawilżona, a włosy lśniące i mocne. Regularnie zabiegi z oliwy stosowała Kleopatra, która znana była z dbania o swój nienaganny wygląd.
  1. Ze względu na swoje działanie antybakteryjne, pomaga w zwalczaniu chorób wywoływanych przez szkodliwe drobnoustroje. Dobrym przykładem jest tutaj udział w eliminowaniu bakterii Helicobacter pylori, wywołującej wrzody żołądka.

Wybierz wysokiej klasy oliwę z oliwek, która sprawdzi się w Twojej codziennej diecie

Ten drogocenny tłuszcz możemy wykorzystywać w wielu różnych daniach – dobra oliwa do smażenia wzmocni smak mięs oraz ryb, ale sprawdzi się także w sałatkach. Specjaliści są zgodni co do tego, aby wybierać produkty najwyższej jakości i ze sprawdzonych źródeł. Jest to cecha wyróżniająca hiszpańskie oliwy z Hacjendy Guzman, które obecne są w ofercie naszego sklepu internetowego. Świetnym wyborem okażą się zestawy degustacyjne zwierające produkty pozyskiwane z owoców odmian Manzanilla, Hojiblanca, Arbequina, czy oliwę Copuage, będąca mixem trzech odmian. Zachęcamy do zapoznania się także z ofertą naszych konserw, w tym wysokiej jakości tuńczyka w zalewie.

Przeczytaj także inne wpisy blogowe:

- Jak czytać etykietę oliwy?

- Przewodnik po hiszpańskich oliwach