Ocet winny czerwony powstający z winogron i wina, chociaż sam w sobie nie jest źródłem witamin i składników mineralnych, ma cenne wartości prozdrowotne. Z tego powodu cieszy się ogromnym uznaniem wśród smakoszy z całego świata.

Warto wspomnieć, że ocet winny czerwony:

- ze względu na niewielką zawartość kalorii i brak tłuszczu jest odpowiedni dla osób przebywających na diecie,

- przyspiesza metabolizm i hamuje apetyt,

- ma działanie bakteriobójcze,

- jest bogatym źródłem resweratrolu, dzięki czemu spowalnia proces starzenia, hamuje powstawanie zmarszczek, przebarwień i plam starczych,

- wspomaga trawienie,

- obniża poziom cholesterolu, dzięki zawartości flawonoidów,

- zmniejsza ryzyko miażdżycy i chorób serca,

- może pomóc obniżyć ciśnienie krwi,

- może spowolnić wchłanianie glukozy,

- za sprawą kwasu octowego zwiększa wchłanianie magnezu i żelaza z pożywienia.

Co jeszcze warto wiedzieć? Ocet winny czerwony jest bogatszy w polifenole niż ocet winny biały, dzięki czemu wykazuje bardziej pozytywny wpływ na zdrowie.

Jak powstaje czerwony ocet winny?

Czerwony ocet winny powstaje w wyniku fermentacji octowej wina z czerwonych winogron lub moszczu winogronowego. Za ten proces odpowiedzialne są bakterie - drożdże octowe. Proces produkcji octu winnego z czerwonego wina wygląda następująco:

  1. fermentacja alkoholowa winogron w warunkach beztlenowych,
  2. fermentacja octowa, w której bakterie octowe przekształcają alkohol w ocet o stężeniu wahającym się od 2% do 11%.

Stężenie zależy od ilości cukru w owocach oraz długości fermentacji. Dłuższy proces sprawia, że produkt jest kwaskowaty w smaku i aromacie, natomiast krótszy przyczynia się do wzrostu jego słodkości. U nas znajdziesz m.in. ocet winny dojrzewający 50-letni Oloroso Gran Reserva 250 ml. Na rynku to rzadkość, w dodatku ceny takich produktów są wyższe niż ta, którą my proponujemy. Gran Reserva oznacza, że ocet leżakował przez długi czas w beczkach z dębu amerykańskiego.Co więcej, powstaje metodą fermentacji oksydacyjnej z win Oloroso ze strefy Montilla-Moriles.

Ocet z czerwonego wina - do czego?

Ocet czerwony winny to produkt, który wprost pokochali Włosi! Popularnością dorównuje takim przyprawom jak sól i pieprz. Doskonale nadaje się do sałatek, owoców morza i ryb. Ocet z czerwonego wina to także ceniony składnik wielu sosów. Wśród nich możemy wymienić:

- “białe masło”, czyli il burro bianco/buerre blanc,

- winegret,

- tatarski,

- majonez.

Na bazie octu winnego czerwonego możesz także przygotować marynaty do warzyw, mięs, czy owoców morza. Równie dobrym pomysłem jest dodanie łyżki octu do wody, w której namaczane są rośliny strączkowe.

Ocet z czerwonego wina - właściwości

Jak już wspomnieliśmy, ocet winny czerwony ma niską kaloryczność i zerową zawartość tłuszczu. To jednak nie jedyne jego właściwości. Wartości octu z czerwonego wina są następujące dla 100 g:

19,0 kcal

0,04 g białka

0,0 g tłuszczu

0,0 mg cholesterolu

0,27 g węglowodanów

0,0 g błonnika

Ponadto, znajdziesz w nim minerały, które w zapotrzebowaniu dziennym dla osoby dorosłej można określić:

fosfor - 8,0 mg (1%)

potas - 39,0 mg (1%)

sód - 8,0 mg (0,5%)

wapń - 6,0 mg (0,6%)

żelazo 0,45 mg (5%)

magnez - 4,0 mg (1%)

cynk - 0,03 mg (0,3%)

miedź - 0,01 mg (1%)

W occie winnym znajdziesz też 0,5 mg witaminy C, co równa się 0,6% zapotrzebowania dziennego dla osoby dorosłej.

Co znajdziesz w naszej ofercie?

W naszym asortymencie znajdziesz wysokiej jakości ocet winny czerwony dojrzewający 25 lub 50 lat. Dostępne są także produkty premium. Wyróżnia nas korzystny stosunek ceny do jakości. Nasz ocet winny beczkowy jest tańszy niż inne, jednak podobnie jak one pochodzi z dobrego regionu.

Możemy polecić Ci m.in. ocet winny dojrzewający 25-letni Gran Reserva, dostępny w pojemności 250 ml. Jest to produkt balsamiczny Pedro Ximenez idealny do serów, potraw azjatyckich, dań na bazie ryb oraz wszelkich sałatek i warzyw.

To jednak nie wszystko, co dla Ciebie mamy! Co powiesz na ocet winny balsamiczny ciemny 5-letni z winogron Pedro Ximenez? Możesz nabyć go w pojemności 250 ml. Ocet balsamiczny powstaje z fermentowanych owoców, jest gęsty, ma ciemną, miodową konsystencję oraz słodko-kwaśny smak. Możesz wykorzystać go jako dodatek do sosów, sałatek i deserów. Nasz produkt odznacza się aromatem rodzynek, karmelu i niuansach drewna, w którym dojrzewa. Zachęcamy do spróbowania wszystkich octów winnych, które u nas znajdziesz.

Sprawdź dostępne produkty i przeczytaj inne wpisy blogowe:

- Octy

- Octy balsamiczne

- Białe octy winne

- Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia

- Czy oliwa z oliwek ujędrnia skórę?

- Co to znaczy ocet winny?

- Czy oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia jest zdrowa?