Jeśli zastanawiasz się, czy ocet winny i jabłkowy to to samo, odpowiadamy - nie. Ocet winny powstaje w wyniku fermentacji wina z winogron czerwonych lub białych, natomiast jabłkowy - w konsekwencji fermentacji soku z jabłek. Co więcej, za oba te procesy odpowiedzialne są odmienne szczepy bakterii.

Dodajmy do tego kwestię smaku - ocet winny jest delikatny, z kolei jabłkowy - owocowo-kwaskowaty. Oba produkty spożywcze można rozróżnić też ze względu na ich właściwości. Tutaj górę bierze zdecydowanie ocet z wina. Dlaczego? Bo jest źródłem skutecznego polifenolu - resweratrolu, który ma działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Co warto wiedzieć o occie jabłkowym? Dla porównania możemy wspomnieć, że znajduje on zastosowanie nie tylko w kuchni, ale i w pielęgnacji skóry, czy włosów, jako środek miejscowy.

Który ocet lepszy - winny, czy jabłkowy?

Kwestia tego, który ocet jest lepszy - winny, czy jabłkowy, jest uzależniona od tego, czego oczekujesz od produktu. Oba produkty mają inne właściwości, dlatego trudno jednoznacznie stwierdzić, który jest najzdrowszy. Ocet z wina jest bogaty w bakterie probiotyczne i antyoksydanty. Ten fakt jest potwierdzony przez badania naukowe. Jeśli chodzi o ocet jabłkowy, odznacza się on niską kalorycznością, zawartością substancji, które wspomagają trawienie i obniżają indeks glikemiczny.

A co z walorami smakowymi? Jak wspomnieliśmy wcześniej, ocet winny jest subtelniejszy. Jego charakterystyczny smak sprawia, że świetnie sprawdza się w kuchni, na przykład jako składnik wielu sosów, w tym winegret, czy popularnego na całym świecie majonezu.

Czy ocet winny można zastąpić octem jabłkowym?

Omówienie różnic pomiędzy produktami spożywczymi może zrodzić pytanie - czy ocet winny można zastąpić octem jabłkowym? W kuchni jest to często możliwe. W przypadku kwestii prozdrowotnych, właściwości odżywczych, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że oba dodatki nie są identyczne. Jeśli przygotowujesz marynaty do mięs i warzyw, możesz zastąpić ocet winny jabłkowym. Pamiętaj jednak o odpowiednio zmienionych proporcjach tego składnika. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po oryginalny ocet z czerwonego wina i to taki, który dostaniesz w korzystnej cenie.

Tutaj warto przedstawić naszą ofertę - znajdziesz w niej m.in. octy winne dojrzewające 25-letnie i 50-letnie leżakujące w beczkach z amerykańskiego dębu. Nasze produkty pochodzą z dobrego regionu, a ich jakość przekłada się na wyjątkowy smak.

Co warto wiedzieć o wartościach odżywczych?

Wspomnijmy też o wartościach odżywczych octu winnego, bo jak już wyjaśniliśmy, jest on bogatszym produktem niż ocet jabłkowy. Co więc warto wiedzieć? Ocet z wina odznacza się:

- obecnością polifenoli i flawonoidów, które mają działanie przeciwutleniające i zmniejszające ryzyko chorób serca,

- kwasem octowym, który ma działanie bakteriobójcze,

- makroelementami: potasem, fosforem, wapniem, magnezem, żelazem, cynkiem i błonnikiem,

- witaminami: C, A oraz E.

W naszej ofercie znajdziesz dobrej jakości ocet z czerwonego wina, na przykład ocet winny dojrzewający 50-letni Gran Reserva 250 ml, D.O. Montilla-Moriles. Odznacza się on dodatkiem skoncentrowanego moszczu z suszonych winogron odmiany Pedro Ximenez. Dzięki zagęszczaniu moszczu na małym ogniu w sposób ręczny ocet ma słodki smak.

Co jeszcze możemy Ci zaproponować?

Możemy polecić Ci także nasz bestseller - ocet winny balsamiczny ciemny 5-letni 250 ml z winogron Pedro Ximenez. Ta propozycja odznacza się mahoniową barwą i aromatem rodzynek, karmelu oraz niuansów drewna, w którym dojrzewa - amerykańskiego dębu. Dzięki tym cechom doskonale sprawdzi się, jako dodatek do potraw takich jak sałatki, pikle, czy tych na bazie dziczyzny, mięsa kaczki, wołowiny, ryb oraz owoców morza. Warto wspomnieć także, że nasz ocet winny balsamiczny jest w 100% naturalny, pozbawiony dodatków, konserwantów i substancji słodzących. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i spróbowania smacznych i zdrowych produktów, które pokochają m.in. miłośnicy kuchni włoskiej.

Poznaj produkty z naszej oferty i przeczytaj inne wpisy blogowe:

- Octy

- Białe octy winne

- Octy balsamiczne

- Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia

- Oliwa z oliwek BIO

- Co to znaczy ocet winny?

- Czy ocet winny czerwony jest zdrowy?

- Czy oliwa z oliwek ujędrnia skórę?