Majonez BIO, nazywany jest także majonezem ekologicznym, co wynika z faktu, iż do jego produkcji używane są składniki wysokiej jakości, a cały proces produkcji opiera się między innymi na zasadach zrównoważonego rozwoju. Bazą takiego majonezu ekologicznego są przede wszystkim żółtka jajek pozyskiwanych głównie od kur z wolnego wybiegu, które karmione są paszą pozbawioną herbicydów, czy innych nawozów. Co równie istotne, taki produkt nie zawiera sztucznych barwników, dlatego jest także bardzo bezpieczny dla naszego zdrowia. Ponadto w wielu przypadkach zamiast octu spirytusowego używa się octu jabłkowego lub winnego, dzięki czemu BIO majonez jest zdecydowanie łagodniejszy w smaku, co sprawdza się u osób z wrażliwym żołądkiem.

Z czym podawać dobry majonez ekologiczny?

W Polsce tradycja spożywania majonezu jest mocno osadzona, co widzimy przede wszystkim podczas świąt wielkanocnych, gdzie chętnie spożywamy je do jajek. Okazuje się jednak, że tradycja jego spożycia to rzecz dominująca w krajach basenu Morza Śródziemnego. Obecnie ogromną wagę przywiązuje się do wysokiej jakości produktów, w tym wpisujących się w założenia slow food, w czym istotną rolę odgrywają majonezy BIO. Doskonale łączą się one nie tylko z jajkami – podaje się je do kanapek, zwłaszcza grillowanych, czego klasycznym przykładem są croque madame i croque monsieur. Warto włączać je także do sałatek, gdzie połączą one wszystkie składniki, nadając im dodatkowych nut smakowych, jak i wartości odżywczych. Ekologiczny majonez ma bowiem w swoim składzie oliwę z oliwek lub inny olej, który wpływa na rozpuszczanie witamin zawartych w warzywach.

Wyborny majonez BIO znajdziesz w ofercie internetowego sklepu Jaka Oliwa

Szczególną wagę przywiązujemy do najwyższej jakości produktów tak, aby nasi klienci otrzymali produkt nie tylko wyborny w smaku, odpowiadający nawet najbardziej wysublimowanym podniebieniom, ale także stworzony ze składników o wysokiej wartości odżywczej. Dlatego oferujemy między innymi wyjątkowy majonez BIO z algami 95 g, który jest w 100 procentach produktem organicznym.

Dodatek alg brunatnic Kombu Royal poławianych u wybrzeży Finistère na obszarze Natura 2000 sprawia, że majonez jest nieco lżejszy, ale także mniej kaloryczny. Wyczuwalny aromat i lekko pikantny smak sprawia, że świetnie będzie komponował się z owocami morza, ale także w grzankach i sałatkach. Oprócz nich w naszej ofercie obecne są także hiszpańskie oliwy, wyborne sardynki, czy chorizo o bogatym smaku i aromacie.

Przeczytaj także inne wpisy blogowe:

- Hiszpańska ośmiornica w tapas

- Jak czytać etykietę oliwy?